Resolute Support Mission Commander

Gen. John W. Nicholson (USA)    

✯✯✯✯

Gen. John W. Nicholson assumed duties as the commander of the Resolute Support mission and U.S. Forces − Afghanistan March 2, 2016. 

Follow Gen. John W. Nicholson on Social Media:
Resolute Support commander   Resolute Support commander

From October 2014 to February 2016, Gen. Nicholson commander Allied Land Command (LANDCOM), North Atlantic Treaty Organization (NATO), Izmir Turkey where he was responsible for commanding multiple Allied Corps in any collective defense of the Alliance.

From October 2012 to October 2014, Gen. Nicholson commanded the 82nd Airborne Division, which formed the nucleus of the United States Global Response Force while continuing to provide forces to International Security Assistance Force (ISAF).  Prior to Division Command, Gen. Nicholson was the Deputy Director of Operations / Intelligence Integration for the Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization (JIEDDO) in Washington, D.C.

From December 2010 to January 2012, he served as Deputy Commanding General for Operations of U.S. Forces Afghanistan and Deputy Chief of Staff for Operations of ISAF where he was responsible for operations, planning, and assessments of ISAF’s comprehensive counterinsurgency campaign. 

From November 2009 to December 2010, Gen. Nicholson was the Director of Pakistan Afghanistan Coordination Cell (PACC) of the Joint Staff where he was responsible to the Chairman of the Joint Chiefs of Staff (CJCS) for synchronizing policy and the military activities of the services and COCOMs with the National Security Staff and all governmental agencies in the implementation of U.S. national policy in the region.

From October 2008 to September 2009, he was the Deputy Commander of Regional Command (RC) South, ISAF where he was responsible for planning and executing the introduction and employment of over 20,000 U.S. forces into RC South in 2009 as well as the governance, development, and civil-military integration of RC South’s Campaign. 

From July 2007 to October 2008, Gen. Nicholson served as the Joint Staff J3 Deputy Director for Operations of the National Military Command Center where he supervised the principal, national-level, military command and control facility that provides worldwide monitoring, crisis response and strategic watch for the President, Secretary of Defense and the CJCS.

From July 2004 to June 2007, he commanded the 3rd Brigade Combat Team (Task Force Spartan) of the 10th Mountain Division in Fort Drum, New York.  As the only U.S. BCT in Afghanistan in 2006, Task Force Spartan’s nine battalions and eight provincial reconstruction teams conducted counterinsurgency operations in ISAF’s RC East.

Gen. Nicholson commanded the Army’s first Stryker Infantry Battalion 1st Bn, 23rd IN, 3rd Stryker BCT, 2nd ID from 1999-2001 at Fort Lewis, Washington.  He was a G3 Plans Officer in 3rd Infantry Division in Wurzburg, Germany and Operations Officer of 1st Bn, 26th Infantry (Mech), 1st ID in Schweinfurt, Germany from 1994-96.  In 2nd Battalion, 75th Ranger Regiment, he commanded C Company and served as Assistant S3 and LNO (1988-89; 1990-92).  He began his service in the 82nd Airborne Division from 1983-88 where he served as a rifle platoon leader, Company XO, Battalion / Brigade S3 Air, Command of A Co, 2nd Bn, 325th Airborne Infantry Regiment and Aide de Camp to the Commanding General.

Gen. Nicholson has a Bachelor’s of Arts degree in history from Georgetown University, a Bachelor of Science degree from the United States Military Academy, a Master’s degree in Military Art and Science from the School for Advanced Military Studies and a Master’s degree in National Security Studies from the National Defense University.  His military schools include the Infantry Officer Basic and Advanced Courses, and the United States Army Command and General Staff College.

 

     SitemapNATOFind us on ...

FacebookFacebook   TwitterTwitter     Instagram Instagram    YouTubeYouTube